No icon

Şehit Tümgeneral ile ilgili dikkat çeken detay ve Yazdığı Hankeye Ağıt Şiir

Şırnak'ta düşen askeri helikopterde bulunan ve şehit olan Tümgeneral Aydoğan Aydın'la ilgili anlamlı bir detay ortaya çıktı. Darbeye karşı duran ve yıllarca girilemeyen Kato dağına giren komutandı.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan ve yüksek gerilim hattına takılarak düşen helikopterin içerisinde teröristlere kan kusturan ve yıllarca girilemeyen bölge olarak bilinen Kato Dağı operasyonunu idare eden 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da bulunduğu belirtildi.

YILLARCA GİRİLEMEYEN BÖLGE OLARAK

BİLİNEN KATO DAĞI'NA GİRMİŞTİ

Uludere ilçesi Şenoba beldesinden birlikleri denetlemek amacıyla kalkan COUGAR tipi helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında düşmüştü. Kazada 13 asker şehit olurken, helikopterde yıllarca girilemeyen bölge olarak bilinen Kato Dağı operasyonunu yöneten 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın da bulunuyordu.

Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın 15 Temmuz'da darbe girişimi sırasında Hakkari'de operasyonda olduğunu ve darbe girişimini haber alır almaz Kayseri'de komuta ettiği tugayı arayarak 'Kışladan bir asker bile çıkmayacak' emrini verdiği öğrenildi.

Düşen helikopterde ki Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın Üsteğmen iken yazdığı bugün yaşananları dile getiren duygu yüklü Hankeye ağıt şiiri...