No icon

Asif Kurban: Türkiye'nin Sorunları Bizim Sorunumuzdur

10 Haziran 2014 yılından bu yana başarılı tutumunu koruyan Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği 3. olağan kongresini gerçekleştirdi.

Konak'ta bulunan İzmir Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda gerçekleşen kongre ve hemen ardından başlayan geleneksel iftar yemeği programı ile devam etti. 

Kongreye katılan isimler arasında İzmir Vali Yardımcısı Cemal Ulusoy, Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği Başkanı Asif Kurban, Başkan Yardımcısı Cavid Aliyev, Yönetim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Urfat Nuriyev, Prof Dr. Afig Berdeli, Prof. Dr. Gülmira Kuruoğlı, Nurlane Ahunzade Akfidan, Fadıl Ünal, Tekmez Kulu, Av. Muharrem Çakar, Bilal Sevilmiş, Yaşar Hasanov, Farid Novruzov, Kenan Kerimli, Akif Abdullah, Terane Karaman, Cahide Ocak, Türkiye KAMUSEN İzmir Başkanı Sayın Ahmet Doğruyol, Türkiye Emekliler Derneği Turgutlu Şube Başkanı Mehmet Yahşi ile Bayraklı Şubesi Başkan Vekili Saffet Yahşi, Profesör Doktor Mehmet Demirci, Avukat Cafer Zor ile çeşitli sendika başkanları, üniversitelerin öğretim üyeleri, İzmir'de eğitim gören Azerbaycan Türkü öğrencileri, doktorlar ve dernek üyeleri yer aldı.

Açılış konuşmalarının ardından yoklama ile başlayan kongre, divan heyetinin oylamaya sunulması ile devam etti. Saygı duruşunu Azerbaycan Milli Marşı ile İstiklal Marşı izledi. Ardından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunmasını takiben Denetim Kurulu Raporunun okunması kongrenin bir diğer maddesini oluşturdu.

Faaliyet raporu karnesi beş yıldız

Gündemde atlanmaması gereken önemli maddelerden biri faaliyet raporu oldu. Raporda derneğin kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen pek çok başarılı icraatı sıralandı. Mayıs 2015 ile Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen Karabağ Sorunu konferansı, Çeşitli STK ve milletvekillerinin katılımıyla Hocalı Soykırımı basın toplantısı, Dernek öncülüğünde kurulan ve koordinasyonu dernek tarafından yapılan ve 40'dan fazla önemli sivil toplum kuruluşunun üyesi olduğu Teröre Karşı Tek Yürek Platformu, Balçova Belediyesi ile ortak düzenlenen “Renklerin Kardeşliği” sanat buluşması; derneğin başarılı faaliyetlerden yalnızca bir kaçı idi.

Yönetim kurulu kontenjanına iki isim daha eklendi

Kongrenin öne çıkan gündem maddeleri arasında üye sayısının arttırılması yer aldı. Daha önce yönetim kuruluna sunulan bir dilekçede kurul üyelerinin asil ve yedek olmak üzere 11 kişiden 13 kişiye çıkarılması düşüncesi oy çokluğuyla kabul edildi. Yönetim kurulunda yer alacak asil ve yedek olmak üzere 13 kişinin isimleri okunarak oy birliğiyle kabul edildi.

Asif Kurban: “Başka söze gerek yok”

Dilek ve temennilerini sıralamak üzere söz alan dernek başkanı Asif Kurban, kongreye katılan tüm misafirlere teşekkürlerini sundu. Kurban: “Faaliyetler okundu. Başka bir söz söylemeye gerek yok. Yeni yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

“Terörün bitmesi için en az Türkiye kadar çalışacak,

Ermeni soykırımının doğru olmadığını haykıracağız”

İzmir'deki diğer Azerbaycan derneklerine değinen Kurban: “Ne yazık ki İzmir'de beş adet Azerbaycan derneği var. Biz gerçek ve değerli faaliyetler gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin sorunlarını kendi sorunumuz adledeceğiz. Terörün bitmesi için en az Türkiye kadar çalışacağız. Ermeni soykırımının doğru olmadığını haykıracağız.” dedi.

Konuşmasını tek millet iki devlet vurgusu ile noktalayan Başkan Asif Kurban: “Türkiye KAMUSEN İzmir Başkanı Sayın Ahmet Doğruyol çok aktif ve çabalayan bir dernek başkanı. Davetlerine katılmaya çalışıyoruz. Biz iki devlet, tek milletiz.” ifadelerini kullandı.

 

“Asif Kurban ve Cavid Aliyev başarının göstergesidir”

Başkan Asif Kurban dilek ve temenni konuşmalarını tamamladıktan sonra söz hakkı alan Yönetim Kurulu Üyesi Fadıl Ünal, derneğin başarılı faaliyetlerine değinerek; “Türk Dünyası Büyük Öğrenci Projesi 25 yıldır çok emekleri var. Bundan 25 yıl önce öğrenci olan arkadaşlarımız bugün doktor, iş adamı, STK başkanı oldu. Bu projeden Asif ve Cavid Bey'in çıkması bile projenin ne denli başarıya ulaşmış olduğunun bir göstergesidir.” diyerek dernek başkan ve yardımcısını onore etti.

İftar yemeğinde söz alan ilahiyatçı Mehmet Demirci, Nesimi'den sanat müziğine kadar her konuya çağdaş bir anlayışla değindi.

Azerbaycan Kardeşlik ve İşbirliği Derneği olağan Kongresi Dilek ve Temennilerin ardından kapanış ve hemen akabinde geleneksel iftar yemeği ile devam etti. Yemeğin bir bölümünde kısa bir konuşma yapmak üzere sözleriene başlayan, Yeni Asır Gazetesi'nde “Dini Sohbetler” yazıları yayınlanan Prof. Dr. Mehmet Demirci tasavvuftan, Azerbaycan Türkiye kardeşliğinden ve sanattan bahsetti. Konuşmasının bir kısmında Fuzuli'den de söz eden Demirci: “Fuzuli; Türkiye, Kerkük ve Azerbaycan'a kadar coğrafyamızı, milletimizi ifade gücüne sahiptir. En güzel heykeli de Bakü'dedir.” dedi. Mehmet Demirci daha sonra tasavvuf ehlinden, Nesimi'ye, Sanat müziğinden, Azerbaycanlı opera sanatçılarının Yunus Emre Operası'nı ne kadar hissettirerek seslendirdiğine kadar pek çok konuya değindi. Ayrıca Azerbaycan'ın ne kadar köklü bir edebiyatı olduğunu dile getiren ilahiyatçı Mehmet Demirci, edebiyat sayesinde diğer Türk devletlerinden daha az asimile olmasını sağladığını belirtti. Demirci; dil konusunda bir örneklemeyle “Türkiye'de arabadan inilirken Azerbaycan'da düşülse de aynı yerde buluşulur.” diyerek iki ülke arasındaki küçük farklara rağmen büyük birlikteliğe vurgu yaptı.

Asif Kurban